Depresja poporodowa - mężczyźni

Depresja poporodowa u mężczyzn? Toż to absurd! Okazuje się jednak że nie... mężczyźni również mogą cierpieć na depresję, wprawdzie nie po "swoim" porodzie, ale po porodzie partnerki.

Dla mężczyzny, zarówno ciąża partnerki jak i przyjście na świat dziecka, to ogromna ilość zmian, a co za tym idzie, dodatkowy stres. Zmieniają się oczekiwania partnerki wobec partnera, a i on sam może od siebie znacznie więcej wymagać. Mężczyźni boją się tego, że nie podołają w roli ojca, wielu obawia się tego, że beztroskie życie jakie do tej pory prowadzili właśnie się zakończyło, martwią się też tym, że muszą dostarczać większej ilości zasobów do domu (czyli więcej zarabiać). Kobieta, skupiona na swoich emocjach oraz opiece nad dzieckiem, często nie ma dla partnera czasu, nie daje mu wystarczającej ilości wsparcia, a niekiedy nawet odrzuca partnera, skupiając się mocno na nowym członku rodziny. To wszystko może powodować zagubienie, zwiększenie poziomu lęku, poczucie odrzucenia i wyobcowania a w efekcie prowadzić do depresji. O tyle trudnej, że dodatkowo nie rozumianej przez otoczenie - w oczach partnerki i rodziny mężczyzna po urodzeniu dziecka do depresji po prostu nie ma prawa. W końcu to nie w jego ciele zachodziły zmiany hormonalne. Czy aby na pewno?

Mężczyzna, depresja poporodowa i hormony
W ciele mężczyzny w czasie oczekiwania na urodzenie się dziecka również zachodzą zmiany hormonalne. Ewolucja zadbała o to, aby partner był przygotowany do tego by tworzyć więź z noworodkiem. Dlatego u większości mężczyzn spada poziom testosteronu (aby ograniczyć agresję), a wzrasta poziom wazopresyny (badania na małpach szerokonosych, opublikowane w "Nature Reviews Neuroscience"). Podejrzewa się, że te zmiany mogą być odpowiedzialne za obniżenie nastroju i wykształcenie się stanów depresyjnych, których powodem jest... ciąża i poród. Jeśli dodatkowo, depresja poporodowa dotknie partnerki, to mężczyzna jest 2,5 razy bardziej narażony na depresję. Dr Paul Ramchandani, zajmujący się problematyką depresji w ciąży i depresji poporodowej, w trakcie jednego z prowadzonych przez siebie badań wykazał, że depresja u mężczyzn po porodzie odbija się negatywnie na dziecku pod względem problemów behawioralnych (zwłaszcza u chłopców) /Badania opublikowano w czasopiśmie Lancet – tom 365; 2005 rok/ Dlatego też, depresja poporodowa u mężczyzn nie powinna być ignorowana i - tak jak depresja poporodowa u kobiet - wymaga leczenia.

Polecamy stronę

Endometrioza jest chorobą kobiecą, dotyka na ogół kobiety w okresie rozrodczym. Objawy endometriozy są bardzo niejasne, na ogół lekarze mają problemy z diagnozą. Skutkiem endometriozy może być bezpłodność.


Reklama



Co to jest?...

Owulacja to moment podczas cyklu miesiączkowego, kiedy ciało kobiety jest najbardziej płodne. Komórka jajowa pęcherzyk opuszcza Graafa i "przepływa" do jajowodu...