Leczenie depresji poporodowej
Depresja poporodowa leczona bywa na kilka sposobów. Najpopularniejszym jest psychoterapia. Niekiedy trzeba też zastosować farmakoterapię. Pomocne są również grupy wsparcia dla kobiet z depresją poporodową.
Farmakoterapia depresji poporodowej
Kiedy objawy depresji są silne, można u kobiet po porodzie zastosować farmakoterapię. Uważać należy jednak na to, że środki farmakologiczne przedostają się wraz z mlekiem matki do układu dziecka. Przy niskich dawkach leków, przeciwdepresyjne środki farmakologiczne nie zagrażają dziecku. Część matek woli jednak nie ryzykować i pozostaje przy psychoterapeutycznej metodzie leczenia lub rezygnuje z karmienia piersią. (Takie leki jak np. fluoksetyna mogą powodować kolki u dzieci, niedobory wagi, przy citalopramie, dziecko może niespokojnie spać). W farmakoterapii kobiet z depresją poporodową najczęściej stosuje się selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny - SSRI. Z reguły stosuje się połowę standardowych dawek.
W ramach leczenia depresji poporodowej można korzystać z różnych nurtów psychoterapii. Dobre wyniki osiąga się za pomocą terapii behawioralno – poznawczej, terapii psychodynamicznej i psychoterapii eklektycznej. Może pomóc również psychoterapia prowadzona wraz z partnerem - zwłaszcza, jeśli oboje cierpią z powodu depresji poporodowej.
Grupy wsparcia
W niektórych miastach organizowane są grupy wsparcia dla kobiet z depresją poporodową. O taką grupę warto zapytać psychiatrę lub psychologa. Grupa wsparcia pozwala spotkać inne kobiety z podobnym problemem, podzielić się spostrzeżeniami i problemami i poczuć, że nie jesteśmy same.
Gdzie uzyskasz pomoc, jeśli myślisz że masz depresję poporodową?
Najprostszym rozwiązaniem jest zgłoszenie się do swojego lekarza rodzinnego i opowiedzenie mu o problemie. Nie powinien go zbagatelizować, a na pewno Cię nie wyśmieje, ani nie osądzi. Lekarz poda Ci dalsze instrukcje dotyczące tego, gdzie uzyskać możesz specjalistyczną pomoc. Pomoc psychologiczną i psychiatryczną można też otrzymać w poradni zdrowia psychicznego – takie ośrodki znajdują się w każdym mieście. Aby umówić się na wizytę z lekarzem psychiatrą nie potrzeba skierowania. Pomoc w ośrodku jest też bezpłatna (dla ubezpieczonych).
Jeśli nie masz ubezpieczenia lub też uzyskana pomoc nie poprawia Twojego stanu, możesz zgłosić się prywatnie do gabinetu psychiatrycznego. Pamiętaj, że psycholog pomoże Ci w ramach psychoterapii, ale nie może przepisać środków farmakologicznych, które w niektórych, szczególnie silnych depresjach, są niezbędne.