Depresja a Baby Blues

Depresja poporodowa bardzo często mylona jest z tzw. Baby Blues. Jest to czasowe obniżenie nastroju spowodowane reakcją hormonalną organizmu na poród. Ciało kobiety próbuje dostosować się do nowej sytuacji "bez dziecka" w swoim wnętrzu, co wpływa na wahania hormonalne oraz zaburzenia nastroju. Baby Blues oznaczane jest też jako przygnębienie poporodowe.

babyblues Zachowanie matki po porodzie dzieli się na dwie fazy (wg Rubin) - fazę taking in (2-3 dni po porodzie), w czasie których matka może nie chcieć zajmować się dzieckiem, widzieć go, jest skupiona na sobie, smutna lub drażliwa. Od 3 dnia do 10 dnia połogu trwa zaś faza taking-hold, kiedy matka zaczyna zwracać uwagę na dziecko i próbuje się nim zajmować. Te pierwsze 72 godziny po porodzie w trakcie których matka nie jest zainteresowana dzieckiem, są zupełnie normalne dla prawie 80% kobiet i nie należy się nimi niepokoić. Nie jest to jeszcze przygnębienie poporodowe. Baby Blues zaczynać się może już od samego porodu, ale trwa nieco dłużej - do około 6 tygodni po porodzie. Główne objawy Baby Blues to obniżenie nastroju, zmęczenie, utrata zainteresowania dzieckiem, może też objawiać się pobudzeniem, wzmożoną aktywnością, zaburzeniami lękowymi. Baby Blues ustępuje samoistnie, nie wymaga leczenia środkami farmakologicznymi.


Główne różnice między Baby Blues a depresją poporodową

Baby Blues Depresja poporodowa
Pierwsze objawy zaraz po porodzie - do 2-3 tygodnia do 12 miesięcy po porodzie
Siła objawów dość łagodne od łagodnych do bardzo silnych
Objawy osiowe wahania nastroju, zmęczenie, brak energii, niepewność, nadmierna aktywność, drażliwość zwiększona płaczliwość, obniżenie nastroju, niska samoocena, stany lękowe, bierność, zaburzenia snu, brak zainteresowania seksem, utrata apetytu
Czas trwania 2 - 6 tygodni od kilku miesięcy do kilku lat
Leczenie ustępuje samoistnie psychoterapia, farmakoterapia, grupy wsparcia
Zagrożenie dla dziecka nie w niektórych przypadkach tak
Częstotliwość występowania 26 - 85% 14 - 26%

Polecamy stronę

Endometrioza jest chorobą kobiecą, dotyka na ogół kobiety w okresie rozrodczym. Objawy endometriozy są bardzo niejasne, na ogół lekarze mają problemy z diagnozą. Skutkiem endometriozy może być bezpłodność.


Reklama



Co to jest?...

Owulacja to moment podczas cyklu miesiączkowego, kiedy ciało kobiety jest najbardziej płodne. Komórka jajowa pęcherzyk opuszcza Graafa i "przepływa" do jajowodu...